Logo do druku

Wzrost sprzedaży aptecznej w 2016 roku

dodano: 27.09.2016 r.

Firma PharmaExpert przebadała średni poziom sprzedaży w polskich aptekach. Pod uwagę wzięty został jedynie miesiąc sierpień, który porównano z tym samym okresem w poprzednich latach. Według ekspertów analizujących dane, wartość sprzedaży aptecznej w 2016 roku znacznie wzrośnie.

Jak podaje PharmaExpert, wartość sprzedaży statystycznej apteki w sierpniu br. wyniosła 166 tys. zł. To aż o 10,3% więcej niż wartość sprzedaży, którą pojedyncze apteki osiągały w sierpniu 2015 roku. Ponad 10% wzrost wartości w ciągu roku to znaczna różnica pokazująca, że rynek medyczny i farmaceutyczny stale się rozwija. Duży wpływ na ten stan może mieć również starzenie się społeczeństwa. 

W sierpniu całkowita wartość sprzedaży rynku aptecznego wyniosła 2,467 mld zł. Przez cały miesiąc w sierpniu 2015 roku sprzedano artykuły, których wartość była aż o 13,26% mniejsza od sprzedaży w analogicznym okresie bieżącego roku.

Analizując wszelkie dane, firma PharmaExpert poddała ocenie nie tylko całość rynku farmaceutycznego, ale także poszczególne jego segmenty. Tutaj również zauważono znaczący wzrost wartości sprzedawanych produktów. Segment leków refundowanych wzrósł o 3,58%, a leków pełnopłatnych o 13,50%. Największy wzrost odnotowano jednak w przypadku produktów w sprzedaży odręcznej , który stanowi aż15,57% względem sierpnia ubiegłego roku.

Po przeprowadzeniu analizy wszelkich statystyk powstała prognoza sprzedaży aptecznej na cały rok 2016. Szacuje się że osiągnie ona 31,3 mld zł.

Szczegółowy raport o wynikach sprzedaży w sierpniu br. można znaleźć na stronei internetowej firmy PharmaExpert pod adresem: http://www.pharmaexpert.pl/media-files/PharmaExpert_podsumowuje_rynek_farmaceutyczny___sierpie_2016.pdf