Logo do druku

Kampania Światowej Organizacji Zdrowia przeciwko grypie

dodano: 07.11.2016 r.

Ministerstwo Zdrowia zachęca do szczepienia się przeciwko grypie. Zwraca uwagę na to, jak groźna jest choroba bagatelizowana przez wielu Polaków.

Prawie każdy z nas bezboleśnie przeszedł grypę - większość ludzi szybko powraca do zdrowia i uważa ją jedynie za nieco mocniejsze przeziębienie. Tej zakaźnej choroby układu oddechowego nie można jednak lekceważyć. Może ona spowodować poważne powikłania a nawet doprowadzić do śmierci. 

 

Akcja edukacyjno - informacyjna na temat grypy przeprowadzana jest od 2013 roku. Jej inicjatorem jest Światowa Organizacja Zdrowia, która nakłania lekarzy i pacjentów na całym świecie do szczepienia się przeciwko chorobie. W Polsce realizuje ją Ministerstwo Zdrowia. Tegoroczna, czwarta już edycja akcji, odbędzie się w dniach 17-21 października. Skupi się przede wszystkim na promocji szczepień wśród pracowników Służby Zdrowia. 

 

Celem kampanii WHO przeciwko grypie jest zwrócenie uwagi na wagę szczepień - szczególnie w grupach ryzyka, dla których zwykła grypa może okazać się bardzo ciężką, a nawet śmiertelną  chorobą. Podczas pracy nad kampanią wyszczególniono pięć grup ryzyka. Są to osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci, osoby z chorobami współistniejącymi oraz pracownicy służby zdrowia. Tegoroczna akcja, kierowana przede wszystkim do tych ostatnich ma na celu zwiększenie liczby szczepień wśród pracowników służby zdrowia. Dzięki temu możliwe będzie ograniczenie zachorowań, ochrona pacjentów oraz poszerzanie świadomości osób z grup ryzyka. 

 

Mimo dostępnych szczepień, liczba zachorowań na grypę w Polsce stale rośnie. Sezonowa śmiertelność na grypę wynosi średnio 0,1-0,5 % spośród wszystkich zachorowań a aż 90 % z nich to przypadku osób powyżej 60 roku życia. Procent osób, które decydują się na szczepienie w Polsce od 3 lat pozostaje taki sam - to 3,7. To zdecydowanie za mało jak na tak popularną i (jak się okazuje) niebezpieczną chorobę. 

 

Więcej informacji na temat kampanii Światowej Organizacji Zdrowia znajduje się na Stronie Biura Regionalnego WHO dla Europy, dotyczącej kampanii: http://www.euro.who.int/en/health-topics/communicable-diseases/influenza/flu-awareness-campaign/flu-awareness-campaign-2016