Logo do druku

Leki na przeziębienie nadal bez recepty

dodano: 13.12.2016 r.

 

Wielki szum w mediach wywołały informacje o zakazie sprzedawania bez recepty leków na przeziębienie. Ministerstwo Zdrowia dementuje pogłoski i wyjaśnia sytuację.

 

Duża ilość ogólnopolskich mediów porusza temat reformy Ministerstwa Zdrowia dotyczącej sprzedaży leków na przeziębienie. Mówiło się nawet o całkowitym zakazie sprzedaży tych produktów osobom nie posiadających recepty. Wszystko dlatego, że niektóre z leków zawierają związki, które w hurtowych ilościach mogą być wykorzystywane jako substancje psychoaktywne lub prekursory. 

 

Leki na przeziębienie, które mają w swoim składzie pseudoefedrynę, kodeinę i dekstrometorfan nadal jednak będą dostępne bez recepty. Od 1 stycznia 2017 roku nałożone zostaną jednak pewne ograniczenia. Pacjenci jednorazowo będą mogli nabyć lek, jednak nie będzie on mógł przekraczać określonej ilości danej substancji. Projekt rozporządzenia przewiduje maksymalnie 720 mg pseudoefedryny, 150 mg kodeiny oraz 360 mg dekstrometorfanu w lekach.

 

Ministerstwo Zdrowia zapowiada również, że konieczność otrzymania recepty na niektóre leki na przeziębienie nie wydłuży kolejek u lekarzy. Wszystko przez kompleksową reformę systemu, nad którą Ministerstwo pracuje od końca 2015 roku.