Logo do druku

5 powodów, dla których pracę przedstawiciela handlowego można polubić (a nawet pokochać)!

dodano: 15.11.2016 r.

Zawód przedstawiciela handlowego jest w dalszym ciągu mylnie kojarzony
z pracą akwizytora… a ta posiada nie najlepszą opinię. Handlowiec to jednak całkowicie inna profesja, szczególnie w branży medycznej i farmaceutycznej. Pomimo złych skojarzeń wielu ludzi wkroczyło na zawodową ścieżkę przedstawiciela, dowodząc, że w zawodzie tym można kształtować swoją karierę, lecz przede wszystkim czerpać satysfakcję i zadowolenie z pracy.

Przedstawiciele medyczni i farmaceutyczni docierają do lekarzy, farmaceutów i placówek w całym kraju. Są źródłem informacji o ciekawych rozwiązaniach oraz innowacyjnych produktach, które znacznie wpływają na komfort życia chorego, a także jego opiekunów. Produkty oferowane przez przedstawicieli są najczęściej tworzone w odpowiedzi na zapotrzebowanie pacjentów, ich opiekunów oraz obsługujących ich placówek. Stąd też klienci osób oferujących produkty nie mają wrażenia, że są nagabywani przez akwizytora, próbującego sprzedać rzeczy zbędne lub takie, które możemy znaleźć w każdym sklepie. 

Wykształcenie, doświadczenie, znajomość rynku oraz naturalne predyspozycje przedstawicieli sprawiają, że ich klienci są zadowoleni ze spotkań, natomiast oni sami czerpią satysfakcję z pracy. Co jeszcze może motywować ich do działania w zawodzie? 

 

1. Niezależność

Przedstawiciele handlowi działają pod okiem regionalnego kierownika sprzedaży – co nie oznacza jednak, że czują na plecach każdy oddech szefa, który skrupulatnie rozlicza z przepracowanych godzin i sposobów działania. Liczy się cel! I to właśnie jego osiągnięcie jest zadaniem przedstawiciela. 

To, w jaki sposób do niego dotrze, jakich technik użyje w komunikacji z klientem, jak zaplanuje swój czas pracy oraz jak ustali obszar działania należy już do samego handlowca. Praca przedstawiciela daje więc ogromną niezależność, dzięki której pracownik może poczuć się jak swój własny szef. Dodatkowo nie tylko osiąga narzucony odgórnie cel, ale także buduje własną markę - samego siebie. 

 

2. Podróże

Codziennie w innym miejscu bez konieczności brania urlopu? W pracy przedstawiciela to możliwe. Zawód ten wiąże się z nieustannymi podróżami na terenie całego regionu lub kraju. To doskonały argument dla tych, którzy uwielbiają dalsze lub bliższe wyprawy. 

Choć w trakcie podróży służbowej głównym zadaniem przedstawiciela jest praca, może on po jej zakończeniu oddać się poznawaniu okolicy. To wartość, która szczególnie przemawia do osób, które w swojej pracy cenią różnorodność i jednocześnie są miłośnikami podróży. 

 

3. Nowe znajomości

Każdy człowiek posiada zbiór doświadczeń, wiedzy i pasji, którymi może się podzielić z innymi - tak jest również w przypadku różnorakich klientów przedstawicieli handlowych. W pracy przedstawiciela ważne jest nawiązanie wspólnego języka. Najszybciej można to osiągnąć, dając się choć trochę poznać swoim klientom - nie tylko od oficjalnej strony służbowej. Wtedy zwykle klienci również się przed nami otwierają i stają się nie tylko lekarzem z danej placówki, ale także zwykłym człowiekiem, z którym zawiązujemy nić sympatii. 

Przez to możemy nawiązać szczere, trwałe i interesujące kontakty na polu zawodowym, które w karierze przedstawiciela mogą być bardzo użyteczne. Własna baza stałych i zaufanych klientów przyda się w życiu zawodowym nawet w sytuacji zmiany pracodawcy. Klienci zapamiętają nas bowiem jako człowieka, a nie jako pracownika konkretnej firmy.

 

4. Nieustanny rozwój

Dobry przedstawiciel handlowy powinien posiadać odpowiedni zbiór kompetencji miękkich i twardych. Ale nawet najlepsze cechy nie wystarczą do zbudowania ścieżki kariery! 

Przedstawiciel musi stale podwyższać poziom swojej wiedzy, aby doskonale orientować się w nowinkach związanych z branżą, w której pracuje. Edukować się można na własną rękę lub korzystać z kursów i szkoleń oferowanych przez pracodawcę. Warto także korzystać z poradników, artykułów oraz śledzić aktualności z branży. Dzięki temu do pracy przedstawiciela handlowego zostaje dodana kolejna wartość - jest nią wiedza.

 

5. Każdy nowy dzień to nowe doświadczenia

Przedstawiciele codziennie spotykają się z nowymi ludźmi: klienci, do których docierają, osoby zatrudnione w tej samej firmie, a nawet konkurenci. Spotkanie na swojej drodze tak różnych osobowości umożliwia wymianę doświadczeń i zdobywanie wiedzy przydatnej nie tylko w pracy.

Dzięki temu możemy bardzo skutecznie szlifować swoje umiejętności miękkie. Dodatkowo, liczne podróże i nieprzewidziane sytuacje, jakie napotykają przedstawiciele, wpływają na powiększenie liczby doświadczeń. Nowi ludzie, nowe sytuacje i nowe wyzwania - to codzienność każdego przedstawiciela handlowego. 

---

Powyższe zalety nie będą oczywiście zaletami dla wszystkich - osoby wykonujące inne zawody, ceniące sobie spokój i stałość rozkładu dnia na pewno uznają je za wady. Ludzie decydujący się na objęcie stanowiska przedstawiciela handlowego wykazują jednak pewne cechy, które sprawiają, że doskonale odnajdują się w wykonywanym zawodzie. Dzięki nim zalety pracy handlowca stają się oczywiste i sprawiają, że tacy ludzie mogą czerpać satysfakcję z wykonywanego zawodu.