Job hoppers czyli coraz popularniejszy trend wśród pracowników
dodano: 03.01.2017 r.
W żadnej, nawet wymarzonej firmie, na wyczekanym stanowisku nie zagrzewają miejsca. Lubią wyzwania i nowe sytuacje a pracę traktują jako drogę do celu, który po zrealizowaniu przestaje mieć wartość. Mowa o job hoppers.
Job hoppers to osoby, które zmieniają pracę bardzo często. Można rzec, że przeskakują z jednego stanowiska na drugie. Po osiągnięciu pewnego celu w jednym miejscu decydują się na zmianę otoczenia. Trend ten jest szczególnie zauważalny w pokoleniu Millenialsów. Osoby wychowane w dobie wszechobecnego internetu wychodzą bowiem z założenia że świat stoi przed nimi otworem a każde wyzwanie jest po to, aby je podjąć. Job hoppers lubią również, gdy pracodawca spełnia ich oczekiwania. Według nich to on musi się starać o pracownika a nie pracownik o oferowaną posadę. Tutaj okres próbny jest dla pracodawcy - jeśli się nie sprawdzi, pracownik może w każdej chwili zrezygnować ze stanowiska.
Kiedyś na jednym stanowisku można było spędzić całe życie. Dziś zupełnie normalnym zjawiskiem jest zmiana pracy co około 5 lat. Dziesięcioletni staż pracy, szczególnie wśród osób młodszych niż 35 lat i pochodzących ze średnich i dużych miast, jest więc dosyć rzadkim zjawiskiem. O wiele częściej na rynku pracy aktywne są osoby mające za sobą kilkuletnie doświadczenie w wielu firmach zamiast wieloletniego zatrudnienia u jednego pracodawcy.
Job hoppers bardzo często są postrzegani negatywnie przez pracodawców. Szczególnie tych, którzy swój biznes prowadzą już od kilkunastu lat i przywykli do stale zatrudnionych, lojalnych pracowników budujących ścieżkę kariery w obrębie jednej firmy. Osoby często zmieniające pracę mogą sprawiać wrażenie nieodpowiedzialnych, niepewnych oraz nie mających stałych planów na życie. Dodatkowo pracodawcę może zniechęcać częsty kontakt takiej osoby z konkurencją lub perspektywa finansowania rozwoju pracownika, który w każdej chwili może odejść ze stanowiska. Doświadczenie zawodowe, które rośnie wprost proporcjonalnie do stażu pracy sprawia również, że wieloletni pracownik jest świadom coraz większej ilości problemów i obowiązków jakie na nim ciążą. Job hoppers mogą więc wydawać się osobami, które nie radzą sobie z dużą ilością problemów do rozwiązania i wolą od nich uciec.
Częste zmienianie stanowiska nie zawsze jest postrzegane negatywnie. Job hoppers doceniani są przede wszystkim prze młodych przedsiębiorców oraz start upy. Przez częstą zmianę miejsca pracy horyzonty myślowe pracownika znacznie się poszerzają. Dodatkowo wykazuje on chęć rozwoju na wielu płaszczyznach przez co może być delegowany do wielu zadań. Taki pracownik wykazuje się również szybką adaptacją do nowych warunków, co ma ogromne znaczenie podczas współpracy z nowymi klientami lub przy nowych projektach.
Job hoppers nie nadają się może do pracy na pełen etat, w której stale budują swoją pozycję. Mogą jednak zostać doskonałymi pracownikami, którzy zatrudniani są wyłącznie do konkretnych, ograniczonych w czasie projektów. Mają więc szansę stać się wyjątkowo skutecznymi przedstawicielami handlowymi, którzy budują swoją karierę dzięki kolejnym projektom. Aby osiągnąć sukces w branży warto więc mieć w CV dużą ilość projektów handlowych, w których wykazujemy uczestnictwo aż do ich zakończenia.